Vyhľadať
Close this search box.
PageLines- bike-2444.jpg

Nordic walking nieje treking

O čom to teda je.
Nordic Walking, teda severská chôdza má svoj pôvod vo Fínsku, kde túto aktivitu využívali bežci na lyžiach ako svoju letnú prípravu a neskôr sa rozšíril po celkom svete ako obľúbená samostatná disciplína. Bežec na lyžiach Matti Heikkilä v roku 1997 vyvinul v spolupráci s najväčším producentom karbónových palíc unikátny športový program, čím oficiálne vznikol Nordic Walking (NW).

Kde získať info

Na Slovensku Nordic Walking zastrešuje Slovenská asociácia Nordic Walking.

Práca s palicami zabezpečuje prirodzené a šetrné striedanie napísania a uvoľňovania svalstva, ktoré sa tým zároveň posilňuje. Chodci majú trvalý kontakt so zemou a používaním palíc sa rozdelí ich telesná hmotnosť medzi ruky a nohy a tým sa až o 30% odľahčí pohybový aparát, na rozdiel od bežcov, ktorý v pohybovej fáze zaťažia svoje kĺby až trojnásobkom svojej telesnej hmotnosti. Z tohto dôvodu je to športová aktivita vhodná pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou, kolenami, nadváhou.
Pre opatrnejší prístup ku kostiam sa odporúča aj pri osteoporóze.
Taktiež má vplyv na zlepšovanie telesnej koordinácie a motoriky a je vhodný aj pre ľudí s problémami udržiavania rovnováhy.
Výhodou je aj menšie napätie v oblasti krčnej chrbtice, aktivácia trojhlavého svalu ramena, prsného svalu, ramenného pletenca aj širokého svalu chrbta.

Pri Nordic Walkingu je zapájaných až 90% svalov tela.

NORDIC WALKING NIE JE TREKING

Zapájené svaly pri nordic walking

Palice na Nordic Walking sa líšia od trekových prevedením rukoväte, ktorá je podobná palici pre bežecké lyžovanie. Pútko obsahuje otvor na palec, tzv. rukavičku, ktorou sa prichytáva palica k zápästiu. Pútko podopiera zápästie, umožňuje odraz ruky. Palica je pri pohybe púšťaná, prsty uvoľňované, nie ako pri trekových paliciach, ktoré sú držané neustále. Väčšina pútiek je odnímateľná. Palice sú zakončené hrotom, na ktorý sa dá nastoknúť gumová pätka, ktorá má tvar papučky, ktorá tlmí náraz na tvrdú plochu a vždy smeruje vzad.
Veľmi dôležitá je správna dĺžka palíc. Existuje viacero výpočtov správnej dĺžky palíc, ale platí, že rameno a predlaktie zviera 90o ± cm menej.

Nordic walking úchop Nordic walking úchop palice

Pri samotnej chôdzi je dôležité správne držanie tela a technika chôdze.

Nohy sú na šírku bedrových kĺbov, kolená mierne pokrčené. Špičky aj kolená smerujú vpred, panva mierne podsadená, bruško je zatiahnuté, trup vzpriamený, ramená roztiahnuté do strán a dole (ako keby do zadných vačkov), hlava hore, brada dole, pohľad smerujte dopredu k horizontu.
Pohyb rúk vychádza z ramena, nie z lakťa. (Pohyb rúk prebieha za telom, nie pred telom ako pri trekingu.)
Pohyb končatín je striedavý – (pravá ruka, ľavá noha … )
Krok vykonávame cez pätu a odrážame sa cez bruško a prsty.
Palice kladieme čo najbližšie k vertikálnej osi tela.
Pohyb ruky začína za telom pri odraze. Lakeť je prepnutý. Odpichneme sa keď je ruka s paličkou za nami, zatlačíme na ňu, čím presunieme váhu na paličku a odľahčíme kĺby. Po odpichnutí otvárame dlaň a púšťame paličku. Ohneme ruku a pri pohybe smerom dopredu uchopíme paličku všetkými prstami. Prsty paličku vpredu zvierajú a vzadu uvoľňujú. Paličky sú šikmo po celú dobu chôdze a zapichujú sa približne na úroveň päty prednej nohy. Pri Nordic Walkingu sa telo otáča v osi ramien i v bedrovej oblasti.
Pozor si treba dávať na rotáciu panvy, povolenú brušnú stenu a správne kladenie chodidiel.
Nezabúdajte na rozcvičku a strečing.
NORDIC WALKING NIE JE TREKING

V čom NW prospieva

Nordic Walking nám pri správnom držaní tela a správnej technike napomáha najmä pri chorobách pohybového aparátu, rehabilitácii pooperačných stavov pohybového aparátu, neurologických ochoreniach (SM, Parkinsonova choroba), kardiovaskulárych ochoreniach, upravuje srdcovocievny systém, rekonvalescencii po operácii karcinómu prsníka – lymfedém, Diabetes 2. typu, zvýšenom cholesterole, lymfatický systém, nízkej imunite, liečbe depresií, liečbe astmy a alergií, obezite … Z dôvodu zapájania oboch mozgový hemisfér napomáha pri odstraňovaní porúch učenia u detí.
A samozrejme ako každý pohyb na čerstvom vzduchu okrem iného uvoľňuje psychické napätie, zdokonaľuje fyzickú a aeróbnu kondíciu, zvyšuje svalovú silu a prináša maximálny relax pre naše telo a dušu.

Otestujte sa :

Postavte sa na jednu nohu, druhú pokrčte v kolene zdvihnite pred seba a vydržte 10 sekúnd. Potom nohy vymeňte. To isté zopakujte, ale so zatvorenými očami.
zdroj: www.snwa.sk
Severská chôdza Nordic walking – Od športu k aktivitám pre zdravie
wikipedia
www.gigstock.com
fotografie Bigstockpohoto

Share this post

Návrat hore