Naozaj hrubá publikácia Andy Warhol a Československo vznikla vďaka fotografovi Rudovi Prekopovi. Je spoluautorom a realizátorom pôvodnej koncepcie a výtvarného riešenia Múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach.
R. Prekop pracoval na monografii viac ako dvadsať rokov a priznáva, že to nebola ľahká práca.
„Mal som aj také obdobia, keď som si vravel, že najlepšie by bolo to celé nechať tak. Vedel som však, že nedopustím, aby sa niečo také stalo,“
prezradil fotograf.Publikácia čerpá z rodinného archívu A. Warhola a získava úplne nové a cenné informácie. Prináša tiež spomienky Warholových spolupracovníkov z jeho štúdia Factory – fotografov, asistenov, kameramana, kurátora, hercov i herečiek. Rovnako i spomienky členov skupiny Velvet Underground i ďalších osobností newyorskej nezávislej scény. Samostatnou kapitolou je vzťah pražského undergroundu okolo skupiny Plastic People k A. Warholovi i spomienky Čechov a Slovákov, ktorí ho poznali, alebo ich ovplyvnil.
Úctyhodných 450 strán.
Samotnú knihu zostavoval R. Prekop tri roky z rôznych materiálov. Obsahuje 450 strán s 1 200 fotografiami a dokumentmi.
„Najťažšie bolo odlúčiť to dôležité od toho menej podstatného. To sa mi podarilo len vďaka tomu, že som pracoval na tejto knihe tak dlho. Čas mi totiž umožnil odstup. To, čo sa mi napríklad pred desiatimi rokmi zdalo fantastické, sa časom ukázalo ako menej podstatné. Keď som sa pustil do zostavovania knihy, bol som ako sochár, ktorý má pred sebou veľký kus kameňa a v hlave víziu samotného diela. Pomaly kreše a okolo neho lietajú úlomky toho nepotrebného. U mňa to bolo to isté. Kresal som a kresal, kým sa výsledok nezačal približovať mojej vízii,“
dodal.